Turnieje

Disney Lorcana Challenge Sezon 3 - Main Event I czy II?

24 września 2026 · 8 min czytania ·Crusty
Disney Lorcana Challenge Sezon 3 - Main Event I czy II?

Czym jest Disney Lorcana Challenge?

Disney Lorcana Challenge (DLC) to największe oficjalne turnieje Disney Lorcana TCG organizowane przez Ravensburgera. To trzydniowe wydarzenia, na które zjeżdżają tysiące graczy z całej Europy i świata. Poza głównymi turniejami na miejscu czekają side eventy, prize wall z promkami i matami, spotkania z artystami podpisującymi karty, stoiska z akcesoriami oraz transmisja na żywo na Twitchu.

DLC to też najważniejszy przystanek na drodze do Mistrzostw Świata: zwycięzca Main Eventu 1 dostaje bezpośrednie zaproszenie na Worldsy, a najlepsi gracze z obu Main Eventów – zaproszenia na Mistrzostwa Europy.

Startuje sezon 3 – Season of Villainy

Rusza trzeci sezon rozgrywek, oficjalnie nazwany Disney Lorcana Challenge 26/27: Season of Villainy. Najważniejsze zmiany:

  • Pięć DLC w Europie – pierwszy przystanek to Londyn, 13–15 listopada 2026. Pełny kalendarz znajdziesz na końcu artykułu.
  • Dwa Main Eventy na każdym DLC – piątkowy Main Event 1 (do 4096 graczy, gra od piątku do niedzieli, Top 8 w niedzielę) i sobotni Main Event 2 (do 1280 graczy, sobota–niedziela). Oba w formacie Core Constructed, mecze Bo3. Można zagrać tylko w jednym z nich.
  • Infinity CCQ na każdym DLC – dodatkowy turniej w formacie Infinity, którego zwycięzca dostaje zaproszenie na Mistrzostwa Europy. Dobra opcja, jeśli w Main Evencie 1 nie wejdziesz do drugiego dnia.
  • Youth Division – osobny turniej dla młodszych graczy w dwóch kategoriach wiekowych: 8–12 i 13–17 lat.
  • Jawne kolory – pierwszego dnia gracze znają przed meczem parę kolorów przeciwnika, a od drugiego dnia decklisty są jawne.

Bilety na Londyn – sprzedaż rusza w tę sobotę!

Sprzedaż startuje w sobotę 26 września o 18:00 czasu polskiego na platformie Fanfinity PlayerLink: wszystkie bilety na DLC Londyn.

Bilet Cena Co zawiera
Main Event 1 – piątek £85 Wejście na wszystkie 3 dni, identyfikator, promka Ursula – Deceiver, 2400 prize wall tix, start w Main Evencie 1
Main Event 2 – sobota £85 Wejście na wszystkie 3 dni, identyfikator, promka Ursula – Deceiver, 2400 prize wall tix, start w Main Evencie 2
Attendee £35 Wejście na wszystkie 3 dni, identyfikator, 2400 prize wall tix – bez udziału w Main Evencie
CCQ (Infinity) £50 Tylko rejestracja na turniej, bez wejściówki – potrzebny też bilet na Main Event, Youth Division lub Attendee. Rejestracja rusza 10 października o 18:00
Youth Division (8–12 lat / 13–17 lat) £50 Wejście na halę, start w turnieju Youth Division (sobota), darmowy identyfikator dla jednego opiekuna

Zanim kupisz – najważniejsze zasady:

  • Przygotuj konto wcześniej. Załóż konto na my.fanfinity.gg i uzupełnij profil: imię, nazwisko, datę urodzenia, kraj oraz adres e-mail z konta Ravensburger Play Hub. Tego adresu nie da się zmienić po zakupie biletu. Przy logowaniu dostaniesz 6-cyfrowy kod na maila, więc zaloguj się przed 18:00.
  • Jeden bilet na osobę. Main Event 1, Main Event 2 i Attendee wzajemnie się wykluczają, a kupionego biletu nie można potem zamienić na inny.
  • Bilety są imienne i bezzwrotne. Nie można ich przekazać innej osobie.
  • Kupujesz dla znajomego z ekipy lub dziecka? Najpierw dodajcie się do znajomych w profilu (zakładka Friends / Family). Ta osoba musi mieć własne konto z kompletnymi danymi.
  • Płatność: karta, Apple Pay, Google Pay, a także BLIK.

Szczegółowa instrukcja zakupu krok po kroku (po angielsku, ze zrzutami ekranu): How to buy a ticket.

Main Event 1 czy Main Event 2 – co wybrać?

Uwaga: Wszystkie wyceny kart, arkuszy i zaproszeń to moje prywatne, szacunkowe estymaty. Rynek TCG jest niezwykle dynamiczny, dlatego nie gwarantuję, że nagrody ostatecznie osiągną dokładnie takie wartości rynkowe.

Zastanawiasz się, który turniej główny zagrać? Choć oba oferują świetne nagrody, różnice w liczbie graczy i strukturze wygranych kompletnie zmieniają matematykę opłacalności. Wybór zależy więc od tego, na czym nam zależy. Z moich obliczeń wychodzi, że lepszą wartość ma granie Main Eventu nr 1 – na nim też jest znacząco większa szansa na dostanie się na Mistrzostwa Europy. Jeśli chcemy zmaksymalizować szansę na przywiezienie czegokolwiek, warto zastanowić się nad Main Eventem nr 2. Poniższe tabele uwzględniają zjawisko „bańki punktowej”, która sztucznie pompuje liczbę miejsc nagradzanych w systemie szwajcarskim, opierając się na oficjalnych zasadach przyznawania nagród osobom z równą punktacją.

Szybkie wyjaśnienie: o co chodzi z tym całym EV?

Zanim przejdziesz do tabel – czym jest EV (Expected Value / wartość oczekiwana)? To nie jest kwota, którą dostaniesz do ręki po turnieju! EV to czysto matematyczna, statystyczna wartość Twojego biletu na starcie turnieju.

Jak to liczymy? Wartość nagrody × Szansa na jej zdobycie = EV

  • Dlaczego Full Foil Set daje tylko ~15 zł EV? Set jest wart potężne 30 000 zł, ale trafia wyłącznie do Top 2 na 4096 osób (zaledwie ok. 0,05% szansy). 30 000 zł × 2/4096 ≈ 14,65 zł. Kupując bilet, statystycznie dokładasz do niego „los” na ten set o wartości 14,65 zł.
  • Dlaczego Zaproszenie + Madam Mim to aż ~513 zł EV? Pakiet wyceniamy łącznie na 30 000 zł (25k slot + 5k promo). Dzięki remisom punktowym (Intentional Draws) w 15-rundowym szwajcarze nagradzana bańka punktowa rozszerza się i obejmuje nie 32, a aż ~70 graczy (1,71% szansy). 30 000 zł × 70/4096 ≈ 512,70 zł czystej wartości oczekiwanej w każdym bilecie!

obraz_2026-09-24_215135441.png

Main Event 1 (4096 graczy)

Turniej na pełną skalę z gigantyczną pulą nagród i przepustkami na Mistrzostwa Europy.

Nagroda Próg kwalifikacyjny Szacowana wartość Realna liczba miejsc (Szansa) Wartość oczekiwana (EV)
Gaston Top 64 + równe punkty 3 300 zł ~100 (2,44%) 80,57 zł
Zaproszenie + Madam Mim Top 32 + równe punkty (wynik 12-3) 30 000 zł ~70 (1,71%) 512,70 zł
Złoty Hades Top 8 80 000 zł 8 (0,20%) 156,25 zł
Foil Uncut Sheet Top 4 30 000 zł 4 (0,10%) 29,30 zł
Full Foil Set Top 2 30 000 zł 2 (0,05%) 14,65 zł
Łączne EV na start ~793,46 zł

Plusy Main Event 1:

  • Lepsza szansa na zaproszenie na mistrzostwa kontynentu: Dzięki regule remisów kwalifikuje się ponad dwukrotnie więcej osób, niż wskazuje formalna nazwa „Top 32” – statystycznie i matematycznie do awansu na kontynentalsy wystarcza bilans 12-3 (12 wygranych, 3 porażki), czyli około 70 osób.
  • Potężne EV: Maksymalizacja wartości oczekiwanej dzięki gigantycznym nagrodom dla wąskiej topki.
  • Ekskluzywne nagrody: Tylko na tym wydarzeniu masz szansę zdobyć seryjnego Hadesa, niepocięte arkusze kart (Uncut Sheets), a zwycięzca dostaje trofeum i zaproszenie na Mistrzostwa Świata.

Plan B: turniej CCQ (Infinity Constructed)

Jeśli w piątek powinie Ci się noga i odpadniesz z Main Eventu 1, wciąż masz szansę na awans! W sobotę i niedzielę odbywa się turniej CCQ (Challenge Championship Qualifier). Rejestracja rusza 10 października o 18:00 (£50). Pamiętaj, że sam bilet na CCQ nie daje wejścia na halę.

  • Pojemność i format: 216 graczy, Infinity Constructed, mecze Bo3.
  • Struktura: sobota to 8 rund szwajcara z cutem do Top 8, niedziela – Top 8 single elimination.
  • Stawka: zwycięzca zgarnia zaproszenie na Mistrzostwa Europy.
  • Nagrody: promka Mother Knows Best za udział, jej wersja dla Top 32 oraz mata dla Top 8.

obraz_2026-09-24_215233827.png

Main Event 2 (1280 graczy)

Mniejsze, bardziej kompaktowe wydarzenie skupione na promkach i bezpieczniejszym formacie.

Nagroda Próg kwalifikacyjny Szacowana wartość Realna liczba miejsc (Szansa) Wartość oczekiwana (EV)
Gaston Top 64 + równe punkty 3 300 zł ~80 (6,25%) 206,25 zł
Madam Mim Top 32 + równe punkty 5 000 zł ~40 (3,13%) 156,25 zł
Zaproszenie Sztywne Top 8 (brak remisów) 25 000 zł 8 (0,625%) 156,25 zł
Łączne EV na start ~518,75 zł

Plusy Main Event 2:

  • Lepsza szansa na nagrody rzeczowe: Ponad trzykrotnie mniejsza frekwencja oznacza, że szansa na zgarnięcie Gastona (ponad 6%) czy Madam Mim (ponad 3%) jest nieporównywalnie wyższa niż w ME1.
  • Pewniejszy zarobek z kart: Doskonały wybór dla graczy, którym zależy na „cashowaniu” nagród rzeczowych bez konieczności walki na noże o mistrzostwa.
  • Mniejsze zmęczenie: Dwa dni gry zamiast trzech i brak Top Cutu – o wynikach decyduje tabela po rundach szwajcarskich.
  • Dobra opcja dla osób, które nie mogą być w piątek.

obraz_2026-09-24_215258453.png

Youth Division – turniej dla graczy 8–17 lat

Youth Division to nowość w tym sezonie: osobny turniej dla młodszych graczy, rozgrywany na każdym DLC w dwóch kategoriach wiekowych, 8–12 i 13–17 lat. W Londynie startuje w sobotę 14 listopada o 9:00, w formacie Core Constructed. Bilet kosztuje £50.

Nagrody: promka Syndrome – Out for Revenge za udział, jej wersja dla Top 64 oraz mata dla Top 8. Na razie nie potwierdzono, czy Youth Division daje zaproszenia na Mistrzostwa Europy.

Zasady dla młodszych graczy w Londynie:

  • Obowiązkowa opieka. Każdy gracz w wieku do 17 lat włącznie musi przez cały czas przebywać na terenie wydarzenia pod opieką dorosłego rodzica lub opiekuna.
  • Darmowy identyfikator dla opiekuna. Każdy bilet na Youth Division zawiera darmowy identyfikator dla jednego rodzica lub opiekuna.
  • Wspólna gra w piątek. Młodzi gracze i ich opiekunowie mogą razem zagrać w piątkowym Main Evencie 1.
  • Kolizja z drugim dniem. Jeśli opiekun lub młody gracz awansuje do drugiego dnia Main Eventu, a dziecko jest zapisane do Youth Division, trzeba wybrać, w którym turnieju grać dalej.

Pełna lista zasad znajduje się na stronie biletów DLC Londyn.

Kalendarz europejskich DLC (sezon 3)

Zgodnie z oficjalnym harmonogramem europejska trasa trzeciego sezonu (Season of Villainy) obejmie następujące przystanki:

  • Londyn: 13–15 listopada 2026
  • Turyn: 5–7 marca 2027
  • Lyon: 7–9 maja 2027
  • Utrecht: 28–30 maja 2027
  • Düsseldorf: 23–25 lipca 2027

Skąd bierze się aż ~70 zaproszeń na kontynentalsy zamiast 32?

Na pierwszy rzut oka liczba 70 osób z zaproszeniem brzmi jak błąd w obliczeniach, ale to bezpośrednia konsekwencja dwóch czynników: specyfiki matematycznej systemu szwajcarskiego oraz jednego kluczowego zapisu w regulaminie Ravensburgera.

Oficjalna zasada brzmi: „Top 32 + equal point players will qualify for their regions Championship event”. Oznacza to, że jeśli gracz na 32. miejscu ma tyle samo punktów co gracze na miejscach 33., 40. czy 65., zaproszenie otrzymują wszyscy bez wyjątku. Nikt nie odpada przez tie-breakery (OMWP).

Oto jak układa się drabinka po 15 rundach dla 4096 graczy:

  1. Liderzy (37+ punktów): Gracze z bilansami 13-2, 14-1 czy 15-0 (oraz ci, którzy zremisowali ostatnią rundę, mając 36 pkt) zapełniają szczyt tabeli. Zgodnie z rozkładem dwumianowym jest to zaledwie około 20–25 osób.
  2. Gdzie ląduje gracz nr 32? Skoro na samej górze zmieściło się tylko ~25 graczy, 32. miejsce w tabeli siłą rzeczy przypada zawodnikowi z kolejnego koszyka punktowego, czyli z wynikiem 36 punktów (bilans 12-3).
  3. Bańka 12-3: W turnieju na ponad 4 tysiące osób bilans 12-3 wykręca zazwyczaj potężna grupa od 40 do 50 graczy.

Regulamin nakazuje nagrodzić gracza nr 32 oraz każdego, kto ma tyle samo punktów co on. W efekcie zaproszenie zgarnia:

~25 graczy z czołówki (37+ pkt) + ~45 graczy z koszyka 12-3 (36 pkt) = ~70 graczy!

W Main Evencie 1 nie walczysz więc o elitarne 32 miejsca, lecz o osiągnięcie progu 36 punktów (12 wygranych na 15 gier), co czyni ten turniej najlepszą matematyczną szansą na zdobycie slota na Mistrzostwa Europy.

Czytaj dalej

Turnieje

Finał 5. sezonu DLOP! **AKTUALIZACJA**

Poznaliśmy zwycięzcę 5. sezonu DLOP! W miniony weekend zostały rozegrane ostatnie 3 spotkania 5. sezonu Disney Lorcana Online Polska. W pierwszym ze starć pół...

13 paź 2026 · 2 min czytania